Studia: Architektura krajobrazu – dlaczego warto zdecydować się na ten kierunek?
Zainteresowanie kierunkiem Architektura krajobrazu z roku na rok jest coraz większe. Możliwość kształtowania otaczającej nas przestrzeni jest wykorzystywana przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Kierunek ten pojawia się w ofercie wielu uczelni, które dostosowują się do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. Zanim jednak maturzysta podejmie decyzję o wyborze konkretnej szkoły wyższej, powinien zapoznać się z programem nauczania i dodatkowymi możliwościami rozwoju.
Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na architekta krajobrazu?
Przyszły architekt krajobrazu powinien posiadać odpowiednie predyspozycje. Studia na kierunku Architektura krajobrazu dedykowane są maturzystom, którzy szanują przyrodę, są kreatywni w działaniu oraz odznaczają się wysokim poczuciem estetyki. Wszystkie te cechy są niezbędne do wykonywania ich przyszłego zawodu, który ma bezpośredni wpływ na kształtowanie przestrzeni otaczającej człowieka.
Jak wygląda nauczanie na kierunku Architektura krajobrazu?
Studia na kierunku Architektura krajobrazu mogą być realizowane zarówno w systemie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia I stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera, trwają zazwyczaj osiem semestrów. Z kolei studia magisterskie to najczęściej trzy semestry. Bez względu na formę kształcenia edukacja na tym kierunku łączy w sobie aspekt artystyczny z praktycznymi umiejętnościami technicznymi. Pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi uczelniami słuchacze w toku studiów zdobywają wiedzę z zakresu:
- projektowania krajobrazu obszarów miejskich i wiejskich,
- planowania przestrzennego,
- kształtowania krajobrazu na potrzeby człowieka,
- rewitalizacji i rekultywacji terenów.
Architektura krajobrazu – studia licencjackie w WSEiZ
Poszukując szkoły wyższej, która w ofercie posiada kierunek Architektura krajobrazu w Warszawie, warto przyjrzeć się Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania. Ta niepubliczna uczelnia proponuje przyszłym studentom niestacjonarne studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku. Ukończenie tego kierunku umożliwia absolwentom nie tylko projektowanie parków, ogrodów czy rezerwatów, ale również realizowanie tych koncepcji. Pozyskane umiejętności pozwolą wywrzeć przyszłemu architektowi krajobrazu wpływ na kształtowanie otoczenia. Studenci WSEiZ w toku kształcenia korzystają z praktycznych narzędzi oraz świetnie wyposażonych pracowni. Nauka przebiega pod okiem wykwalifikowanej kadry wykładowców, którzy dbają o to, by absolwenci potrafili łączyć umiejętności techniczne ze zmysłem artystycznym w swoim zawodzie.
Architektura krajobrazu – studia magisterskie na warszawskiej uczelni
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie oferuje kontynuację nauki na kierunku Architektura krajobrazu na studiach II stopnia. Nauczanie koncentruje się na rozwijaniu zdobytych do tej pory kompetencji. Studenci doskonalą wiedzę w zakresie projektowania parków miejskich, linearnych, stref ciągów pieszych, systemów roślin i ogrodów. Ponadto uczą się, jak projektować przestrzeń na terenach rekultywowanych i rewitalizowanych. Z wydziałem architektury WSEiZ współpracują liczne instytucje, które zgłaszają na bieżąco zaistniałe problemy w projektowaniu przestrzeni. Studiowanie Architektury krajobrazu w Warszawie odbywa się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach i przy użyciu dedykowanego oprogramowania komputerowego.
Dlaczego warto zdecydować się na studiowanie tego kierunku?
Zawody związane z architekturą to profesje o wysokiej randze. Praca w tym zawodzie łączy ze sobą wiedzę techniczną z możliwością rozwoju zdolności artystycznych i kreatywności. Ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony przyrody, umiejętności architekta krajobrazu są jak najbardziej pożądane podczas kształtowania otoczenia. Architekt krajobrazu aranżuje parki, ogrody, kompleksy roślinne wokół powstających osiedli czy tereny wokół firm. Może być zatrudniony w biurze projektowym, instytucji publicznej lub prowadzić własną działalność gospodarczą.